Ubezpieczenie mieszkania lub domu. Na co zwrócić uwagę. Co warto wiedzieć?

Przed czym chroni ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ubezpieczenie domu chroni nas przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą zniszczyć nasze mieszkanie lub rzeczy pozostawione w środku. Ubezpieczenie domu w Lublinie w zakresie obejmuje przede wszystkim ubezpieczenie od naturalnych zdarzeń losowych. Zdarzenie te to między innymi zalanie, silny wiatr, huragan, upadek drzew i budowli, pękanie na skutek mrozu, grad, śnieg, trzęsienia ziemi. Dodatkowo ochronę zawsze możemy rozszerzyć o ryzyka, które niestety, ale bardzo często się zdarzają takie jak powódź i zalanie. Polisa ubezpieczeniowa może chronić nas również przed ryzykiem kradzieży zarówno elementów stałych, jak i ruchomości domowych.

Co mogę ubezpieczyć? Co to są elementy stałe i ruchomości domowe?

Ubezpieczeniem możemy objąć większość rzeczy, które stanowią dla nas wartość. Przede wszystkim podstawą jest ubezpieczenie nieruchomości. Czyli ubezpieczamy mury i stałe elementy stanowiące wartość rynkową nieruchomości. Stałe elementy są to elementy zamontowane lub wbudowane na stałe np. drzwi, okna, powłoki malarskie, chociaż nie tylko. Do tych elementów zaliczają się również stała zabudowa mebli kuchennych, czy telewizor przytwierdzony na ścianie. Dodatkowo najczęściej ubezpieczeniem obejmujemy ruchomości domowe. Co to jest? Ruchomości domowe są to wszystkie przedmioty typu meble, sprzęty AGD, które nie są w zabudowie oraz rzeczy osobiste. W polisie na ubezpieczenie mieszkania  możemy objąć ochroną również budynki gospodarcze oraz garaże wolnostojące znajdujące się na posesji. A także budowle, którymi są obiekty wraz z instalacjami trwale związane z gruntem np. altana, basen, wiata, lampy, oczyszczalnie ścieków. Posiadając w domu przedmioty wartościowe, których jednostkowa wartość przekracza przynajmniej 5000 zł np. przedmioty kolekcjonerskie, czyli znaczki pocztowe monety dzieła sztuki biżuteria nie musimy się martwić – również są w zakresie ubezpieczenia. Dodatkowo do ochrony możemy włączyć przedmioty, służące nam do prowadzenia działalności gospodarczej, które przechowujemy w domu. Zapewnij sobie spokojną głowę o wszystko, co stanowi dla nas wartość materialną.

Mogę się ubezpieczyć od rabunku na ulicy?

Oczywiście, mało tego ubezpieczenia od rabunku obejmuje nas ochroną na terenie całego świata. Jeżeli dojdzie do tego nieprzyjemnego zdarzenia, ubezpieczeniem objęte są przedmioty tj. torebka, pieniądze, bilety, za które już zapłaciliśmy. Zakres jest szeroki, ponieważ obejmuje również nasze dokumenty, klucze do samochodu czy do domu, ale również sprzęt elektroniczny, który mamy przy sobie np. laptop, telefon, aparat. To nie koniec, ponieważ polisa od rabunku obejmuje również aparaty słuchowe, sprzęty sportowe, muzyczne, rower i hulajnogę, wózki dziecięce, czyli właściwie wszystkie rzeczy, które możemy mieć najczęściej przy sobie

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt nie musimy zawierać w banku. Mało tego, bardzo często my możemy zaoferować Ci lepszą stawkę tego ubezpieczenia niż Bank lub zaproponować dużo szerszy zakres. Przy tego rodzaju polisie warto zwrócić uwagę na to, co konkretnie ubezpieczamy. Bardzo często jest tak, że polisy ubezpieczeniowe z cesją na bank ubezpieczają jedynie mury lub ewentualnie stałe element naszego mieszkania. Niestety, nie obejmują innych rzeczy, które wymieniłam wcześniej, czyli przede wszystkim ruchomości domowych. Dlatego tak ważne jest to, aby sprawdzić warunki umowy. Sama cesja na bank jest ustanawiana do sumy kredytu, na jaką bank udzielił pożyczki. 

Ubezpieczenie domu w budowie.

Budowanie domu to coś, na co czekamy od bardzo długiego czasu. Często budowa już sama w sobie jest spełnieniem naszych marzeń, więc warto zabezpieczyć się przed tym co mogłoby pójść nie tak. Podstawą ubezpieczenia domu w budowie są mury oraz stałe elementy, które już są zamontowane lub oczekują na montaż. Polisa głównie chroni nas przed zdarzeniami losowymi, nad którymi niestety nie jesteśmy w stanie zapanować typu pożar, zalanie, huragan, silny wiatr, ulewne deszcze. Dodatkowo, jeżeli dom jest w stanie surowym zamkniętym, możemy rozszerzyć ochronę o ryzyko kradzieży z włamaniem. Ważne jest to, aby po zakończeniu budowy rozszerzyć ubezpieczenie o pełen zakres.

Oc w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym jest ważnym ryzykiem, które najczęściej  wykupują klienci właśnie przy ubezpieczeniu nieruchomości. Najprościej rozumienie tego można wytłumaczyć na przykładzie mieszkania w Lublinie, które znajduje się np. na drugim piętrze. Jeżeli zalejemy sąsiada przez przypadek, to właśnie z tytułu tego ryzyka ubezpieczyciel wypłaci sąsiadowi zadośćuczynienie i przywrócenie mieszkania do stanu przed zalaniem, a my możemy spać spokojnie i nie martwić się o nasze finanse. Dodatkowo OC w życiu prywatnym chroni nas i naszych bliskich w razie wszystkich nieprzewidzianych zdarzeń, które niechcący w rządzimy osobom trzecim. Na przykład jeżeli nasze dziecko zbije szybę sąsiadowi w samochodzie gdy gra w piłkę lub jeżeli jedziemy rowerem i przez przypadek porysujemy komuś samochód czy wytrącimy telefon z ręki. Przy ubezpieczeniu domu również warto pamiętać o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, szczególnie jeśli mamy pieska, który wyskoczy na ulicę i niestety przez to dojdzie do wypadku to ubezpieczyciel pokryje koszty szkody. Ponadto zimą kiedy zasypie nas śnieg, a my nie zdążymy odśnieżyć chodnika w wyniku czego przechodzień złamie nogę, to również możemy mieć spokojną głowę i nie wyciągać pieniędzy z konta. Jest to bardzo niedrogie ryzyko. Kosztuje już od 40 zł na rok, a daje nam wiele możliwości. Warto na nie zwrócić uwagę również przez osoby podróżujące. Kiedy śpiąc w hotelu i niechcący zniszczymy mienie hotelu, to również nasza polisa za to odpowiada.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego zależy cena?

Ciężko określić ile kosztuje ubezpieczenie domu czy mieszkania, ale łatwo powiedzieć, od czego zależy. Głównym czynnikiem są sumy ubezpieczenia, czyli wartość, na którą chcemy ubezpieczyć nasz dom. Oczywiście dobieramy je do stanu faktycznego, czyli do wartości, które są prawdziwe. Nie warto zaniżać wartość domu, aby obniżyć składkę, jak również nie warto zawyżać sumy ubezpieczenia, ponieważ wcale to nie znaczy to, że więcej dostaniemy. Cena ubezpieczenia zależy również od miejsca zamieszkania.  Przy ryzyku powodzi również odgrywa rola strefy powodziowej naszej nieruchomości. Do obniżenia składki za ubezpieczenie nieruchomości przyczynić mogą się zabezpieczenia, które posiadamy na przykład drzwi antywłamaniowe, kraty w oknach, alarm lokalny

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ostatnie posty

O mnie

Nazywam się Paulina Wilczak i jestem agentem ubezpieczeniowym. Obsługuję klientów indywidualnych oraz firmowych. Moim celem jest fachowe doradztwo ubezpieczeniowe w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony dla Ciebie, Twojej rodziny oraz majątku. Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia lub zastanawiasz jak to zrobić – właśnie dobrze trafiłeś! 

 

Newsletter