Ubezpieczenie samochodu. Co warto wybrać?

 

Są osoby, które ubezpieczają tylko to co muszą. Inni, którzy ubezpieczają co mogą. A są i tacy, co w ogóle nic nie ubezpieczają, bo po co to komu? – Nigdy nie korzystałem, a pieniądze wydane. Może i tak… tylko się cieszyć, jeśli nigdy nie musiałeś korzystać z ubezpieczenia. Szczęście Cię nie opuszcza 🙂
Jednak odpowiadając na pytanie – WARTO! Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Zanim zaczęłam pracę jako agent, nie zdawałam sobie sprawy z wielu rzeczy. Klienci i ich historie otworzyły mi oczy. Dlatego omówię tutaj najbardziej popularne ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie samochodu. Bądźmy świadomi.

Co to jest ubezpieczenie?

Najprościej mówiąc jest to gwarancja, jaką daje ubezpieczyciel. W sytuacji szkody obejmującej zakres ubezpieczenia to on wyda pieniądze, nie Ty.
Ustawa narzuca nam obowiązek wykupienia OC pojazdu. Dobrze, bo gdy będziemy mieć stłuczkę/wypadek dostaniemy odszkodowanie z polisy sprawcy. Co w przypadku, gdy ta osoba mimo nakazu nie miała ubezpieczenia?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

W skrócie UFG, to instytucja sprawująca pieczę nad ubezpieczeniami. To właśnie oni wypłacą Ci odszkodowanie, gdy sprawca nie miał wykupionej polisy ubezpieczeniowej. Tak samo, na ich stronie możesz sprawdzić czy dany samochód jest ubezpieczony, wpisując jedynie numer rejestracyjny.

Ale… jak każdy medal ma dwie strony. UFG nie tylko wypłaca nam odszkodowanie. W sytuacji, kiedy Ty nie wykupisz polisy na swój samochód, fundusz nałożą karę – nie małą.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia samochodu?

Z biegiem lat jest tego coraz więcej. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta, dzięki czemu my agenci, możemy zaproponować ciekawy zakres. Oprócz obowiązkowego OC pojazdu wyróżniamy: AC, NNW, Assistance, Szyby, Opony, BLS, Ochrona zniżki, Zielona Karta.

Co to jest AC?

Inaczej Autocasco. Mówi się, że jest to ubezpieczenie dla nas. Chronimy tutaj swój własny pojazd. Jeżeli dojdzie do kolizji, wypadku, kradzieży pojazdu, pożaru, gradobicia – ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie proporcjonalne do szkody. Do wyboru mamy najczęściej kilka opcji naprawy samochodu: ASO -warsztat autoryzowany, warsztat partnerski, kosztorys. Dwa pierwsze są bardzo proste. W przypadku szkody oddajemy samochód do warsztatu w celu naprawy i czekamy na sprawne auto. Opcja kosztorys polega na wycenie przez rzeczoznawcę wartości szkody jaka wystąpiła. Dostajemy wycenę, a po akceptacji pieniążki na konto. Tutaj już ewentualną naprawą musimy zająć się sami. Pamiętajmy, że zniżki dla AC nie łączą się z tymi w OC. Kiedy nie posiadamy zniżek, a chcemy zapłacić mniej? Istnieje opcja MINICASCO. Jest to okrojony zakres ubezpieczenia AC. W zależności od towarzystwa możemy ograniczyć się do szkody całkowitej, zwierząt, zdarzeń naturalnych, kradzieży – w tych sytuacjach dostaniemy wypłatę odszkodowania. Jednak w przypadku szkód częściowych np. otarcia na parkingu już nie. Cena jest dużo niższa niż w pełnym wariancie, ale też musimy liczyć się z okrojonym zakresem ubezpieczenia. Autocasco to szeroki temat. Jest tutaj dużo rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę m.in. udziały własne, amortyzacja części. Brzmi dziwnie? Żeby dobrze to opisać, abyście wiedzieli, co kupujecie – stworzę o tym oddzielny artykuł.

Co to jest NNW?

Z tym pojęciem nie tylko spotykamy się w ubezpieczeniu pojazdu. Występuję często w polisach na życie, przy ubezpieczeniu dzieci w szkole. Jest to od Następstw Nieszczęśliwych wypadków. Przed wypadkiem niestety, ale nie jesteśmy w stanie Was ochronić, chociaż bardzo byśmy chcieli 🙂 Do rzeczy. Przy polisie ubezpieczeniowej auta NNW chroni kierowcę i pasażerów na określoną w umowie kwotę. W razie wypadku, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu – towarzystwo wypłaci odszkodowanie. Niestety nawet przy małych wypadkach często dochodzi do złamań. Bólu nie zwrócimy, ale chociaż finansowo możemy wspomóc. Pieniądze przydadzą się na leki, rehabilitację lub na przyjemności jako wynagrodzenie za cierpienia. NNW obejmuje tutaj również wsiadanie i wysiadanie z samochodu, jak i prace przy nim wykonywane.

Co to jest assistance?

To nic innego jak holowanie pojazdu i osób podróżujących. W większości firm mamy kilka wariantów, żebyśmy mogli dopasować ubezpieczenie do Twoich potrzeb.
Główną opcją wyboru jest zakres terytorialny ubezpieczenia. Możemy ograniczyć się do Polski lub rozszerzyć ochronę, jeśli wyjeżdżamy poza granicę naszego kraju. Holowanie przydaje się w razie wypadku, kradzieży, awarii pojazdu. Dodatkowo możemy wybrać opcję z samochodem zastępczym po wypadku, kradzieży lub awarii. Ubezpieczenie assistance kryje za sobą wiele możliwość np. dowóz paliwa, gdy nam go zabraknie.
Wymiana opon, gdy złapiemy kapcia lub wymiana żarówki. Firmy oferują również nocleg w hotelu, jeżeli naprawa w pobliskim warsztacie może zostać wykonana dość szybko.

Co to jest ubezpieczenie Szyb?

Ubezpieczenie to obejmuje usługę wymiany szyby, jak również koszt samej szyby. W zależności od firmy zawsze informujemy klienta o udziale własnym. Niektóre towarzystwa mają niewielkie, ale jednak dopłaty do szyby głównej lub przy kolejnym zdarzeniu w ciągu roku. Dzięki temu ubezpieczeniu, które kosztuje już od 89 zł nie musimy korzystać z AC. Ryzyko jest możliwe do kupienie tylko z ubezpieczeniem samochodu OC lub AC.

Co to jest ubezpieczenie Opon? 

To ubezpieczenie akurat jest bardzo proste. W sytuacji, gdy złapiemy kapcia, firma ubezpieczeniowa zapewnia nam usługę wymiany opony.

Co to jest BLS?

Bezpośrednia likwidacja szkód. W przypadku, gdy jesteś poszkodowanym w stłuczce to Twoje towarzystwo zajmuje się szkodą. Zgłaszasz się do swojego ubezpieczyciela z dokumentami dotyczącymi szkody i to on zajmuje się procesem likwidacji.

Czym jest ochrona zniżki?

Jak sama nazwa wskazuje, wykupując ją chronimy swoje zniżki OC i AC. W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek naszym pojazdem, w kolejnym roku nie będzie nas dotyczyła wyższa składka po szkodzie. Trzeba tutaj pamiętać, że ochrona zniżki działa tylko i wyłącznie w tym towarzystwie, w którym ją wykupujemy.

Co to jest Zielona Karta?

Jest to dokument, który potwierdza ubezpieczenie samochodu za granicą. Gdy wyjeżdżamy, warto jest sprawdzić, czy w danym kraju jest on wymagany. Takich miejsc jest aż 14. Są to: Ukraina, Rosja, Białoruś, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Azerbejdżan, Iran, Turcja, Izrael, Macedonia, Tunezja, Maroko, Albania oraz Czarnogóra.

Podsumowując, pamiętajcie, że WARTO się ubezpieczać.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ostatnie posty

O mnie

Nazywam się Paulina Wilczak i jestem agentem ubezpieczeniowym. Obsługuję klientów indywidualnych oraz firmowych. Moim celem jest fachowe doradztwo ubezpieczeniowe w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony dla Ciebie, Twojej rodziny oraz majątku. Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia lub zastanawiasz jak to zrobić – właśnie dobrze trafiłeś! 

 

Newsletter