Dom to nie tylko cztery ściany i dach. To także prywatna przestrzeń, w której gromadzisz piękne wspomnienia oraz możesz poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jeżeli posiadasz dom jednorodzinny, z pewnością chcesz go chronić przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych, a więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości. Jak ubezpieczyć dom? Co wchodzi w skład takiego ubezpieczenia? Czym się kierować przy wyborze polisy? Na jakie rodzaje ryzyka zwrócić uwagę? Jakie dokumenty trzeba przygotować, wykupując ubezpieczenie nieruchomości? Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty ubezpieczenia domu w Lublinie? Sprawdź.
Ubezpieczenie domu – po co?
Czy ubezpieczenie domu jest konieczne? Jeśli cenisz sobie święty spokój i nie chcesz mieć na głowie nagłych problemów finansowych, zdecydowanie przemyśl taką opcję. Weź pod uwagę, że nieprzewidziane sytuacje związane z miejscem zamieszkania mogą zdarzyć się w każdej chwili. Atakują niespodziewanie, powodując nierzadko ogromne szkody i wprowadzając w życie właściciela nieruchomości sporo zamieszania. Odszkodowanie otrzymane dzięki ubezpieczeniu znacznie ograniczy stres i pozwoli sprawnie uporać się z trudnościami.
Ubezpieczając dom, unikasz strat finansowych lub znacznie je minimalizujesz, jeżeli dojdzie do zdarzenia, które ma nagły skutek, a także jest losowe i niezależne od Twojej woli. Uszkodzenia w wyniku pożaru, powodzi, zalania, huraganu, mrozu, śniegu, deszczu, gradu, trzęsienia ziemi… To wszystko może wejść w ramy ubezpieczenia nieruchomości. Warto ubezpieczyć się również na wypadek kradzieży mienia.
Co obejmuje ubezpieczenie domu?
Na rynku istnieje mnóstwo ofert dotyczących ubezpieczenia domu. To od Ciebie zależy, na jak szeroki zakres się zdecydujesz. Jeżeli nie masz pewności, skontaktuj się z naszym biurem ubezpieczeniowym w Lublinie, a przyjrzymy się Twoim potrzebom i doradzimy najbardziej korzystne opcje.
Ubezpieczenie domu obejmuje całą nieruchomość, razem ze wszystkimi wbudowanymi instalacjami, elementami wykończeniowymi oraz urządzeniami technicznymi. Dostaniesz odszkodowanie nie tylko, jeśli dojdzie do zniszczenia lub uszkodzenia całego budynku, ale też jego części składowych, takich jak: fundamenty, mury, drzwi, okna, dach, tynki, elewacja, schody czy rynny.
Możesz również zdecydować się na ubezpieczenie domu z wliczeniem niezainstalowanych na stałe ruchomości domowych, w tym mebli, sprzętu kuchennego, urządzeń elektronicznych lub wszelkich przedmiotów wartościowych. Warto również przemyśleć ubezpieczenie zabudowań w pobliżu domu, na przykład garażu, oczyszczalni ścieków, budynków gospodarczych czy altany ogrodowej.
Czym się kierować przy wyborze polisy na dom?
Wielu właścicieli nieruchomości – z oczywistych powodów – zwraca uwagę przede wszystkim na koszty ubezpieczenia domu. Jednak jeśli szukasz idealnej dla siebie polisy ubezpieczeniowej, postaraj się kierować nie ceną, ale zakresem polisy na dom.
Podstawowe ubezpieczenie domu nie obejmuje wielu ważnych czynników, które mogą zagrozić Twojej nieruchomości. Dlatego staranna analiza dostępnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych to kwestia kluczowa w doborze takiego ubezpieczenia domu, jakiego faktycznie potrzebujesz. Koniecznie zwróć uwagę na różne wyłączenia, żeby potem nie zaskoczyć się w niemiły sposób. Niektóre oferty nie uwzględniają na przykład szkód spowodowanych przez ptactwo. Albo mają limity na szkody wywołane przez gryzonie czy przepięcie. Albo nie biorą pod uwagę drobnych, ale męczących szkód typu potłuczone płytki czy pęknięty wężyk. Albo nie wliczają w odszkodowanie kosztów poszukiwania przyczyny szkody. I tak dalej.
Warto też wiedzieć, że na ostateczną cenę polisy ubezpieczeniowej ma wpływ to, jak dobrze dom jest zabezpieczony (na przykład czy ma monitoring i system antywłamaniowy) i gdzie się znajduje (na przykład czy stoi na terenach zalewowych).
Co jest potrzebne przy ubezpieczeniu domu?
Zamierzasz ubezpieczyć dom, ale boisz się konieczności żmudnego gromadzenia dokumentacji? Niepotrzebnie! Przy samym zawarciu umowy nie są potrzebne żadne dokumenty dotyczące nieruchomości, na przykład akt notarialny. Trzeba o nie zadbać dopiero wtedy, gdy pojawi się szkoda.
Zanim podpiszesz umowę, koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Tam znajdziesz takie informacje, jak:
- prawa i obowiÄ…zki obu stron;
- spis zdarzeń wchodzących w skład polisy;
- wszelkie wyjątki i odstąpienia od odpowiedzialności;
- zasady wypłaty odszkodowania;
- wymagania w stosunku do właściciela nieruchomości.
Ostatni punkt jest szczególnie ważny. Na przykład jeżeli nie robisz regularnych przeglądów instalacji, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.
Kompleksowe ubezpieczenie domu w Lublinie
Chcesz ubezpieczyć dom, jednak wolisz nie podejmować decyzji samodzielnie? Nie wiesz, jak duże jest ryzyko określonych szkód, jeśli chodzi o Twoją nieruchomość? Nie masz pewności, jaki zakres polisy wybrać, by dobrze zabezpieczyć się przed ryzykiem, a jednocześnie nie płacić przesadnie wygórowanej stawki? Boisz się kruczków w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym? Chętnie Ci pomożemy!
Nasze lubelskie biuro ubezpieczeniowe udzieli wsparcia przy wyborze polisy na dom. Bazując na naszym bogatym doświadczeniu, doradzimy opcje dopasowane do Twojej sytuacji, potrzeb i możliwości finansowych. Z naszą pomocą