Wartość odtworzeniowa, rynkowa czy rzeczywista?

Wykupując ubezpieczenie nieruchomości, zastanawiamy się nad sumą ubezpieczenie. Ile jest wart dla nas dom czy mieszkanie. Czy wiesz jednak, że przy szkodzie ogromną rolę odgrywa nie suma ubezpieczenia, a wybrany rodzaj wartości ubezpieczonego mienia? Jest to podstawą do wyliczenia odszkodowania w razie pożaru, zalania, huraganu, czy innych zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Wyróżniamy trzy rodzaje wartości.

Wartość odtworzeniowa

Jak sama nazwa wskazuje, że jest to wartość, dzięki której będziemy mogli odtworzyć, czyli przywrócić mienie do stanu sprzed szkody. Polega to na tym, że w razie przykrego zdarzenia ubezpieczyciel zwróci nam koszty zakupu nowych przedmiotów, bądź odbudowy np. domu. Nie brana jest tutaj pod uwagę wartość zużycia. Pamiętać należy jednak, że nowe mienie musi być o takich samych, bądź najbardziej zbliżonych parametrach/wymiarach do tych utraconych. Na ubezpieczeniu nieruchomości nie możemy się wzbogacić.

Wartość rynkowa

Jest to wartość nieruchomości, czy mienia wewnątrz odpowiadająca aktualnym cenom na rynku dla danego przedmiotu. Wartość  ta odpowiadaj cenie ewentualnej sprzedaży z uwzględnieniem średnich cen obowiązujących w danej miejscowości, w której powstała szkoda.

Przykład: spali nam się mieszkanie. Firma ubezpieczeniowa będzie wyceniała wypłatę odszkodowania na sumę jaką otrzymalibyśmy sprzedając tego dnia mieszkanie.

Wartość rzeczywista

Obrazowo wartość rynkowa= wartość odtworzeniowa – zużycie. Ubezpieczyciel w razie szkody wylicza zwrot dla danego przedmiotu w celu przywrócenia do stanu sprzed szkody, ale dokładnego stanu sprzed szkody. Czyli nie tak jak w przypadku wartości odtworzeniowej: spalił się 3-letni telewizor – kupuje nowy o podobnych parametrach. A przy wartości rzeczywistej: spalił się 3-letni telewizor – dostaję odszkodowanie za telewizor, biorąc pod uwagę, że po 3 latach użytkowania już nie jest wart tyle, co nowy. Odszkodowanie jest potrącane o ten stopień zużycia.

Która wartość jest najlepsza?

Zależy, na co zwracamy uwagę. Wartość odtworzeniowa w przypadku szkody jest najlepsza, ponieważ za wypłacone odszkodowanie od razu musimy przystąpić do zakupu/odbudowy. W przypadku wartości rzeczywistej niestety, ale będziemy musieli dołożyć, aby zakupić nowy przedmiot o tych samych parametrach. Ewentualnie możemy zawsze znaleźć coś używanego.

Wybierając wartość odtworzeniową, na pewno zapłacimy więcej za ubezpieczenie. Lecz czy nie warto dołożyć parę złotych do polisy niż nawet kilka tysięcy przy szkodzie? Zostawiam Wam do przemyślenia. Wybierając polisę, zawsze dopytujcie o rodzaj wartość – może okazać się kluczowa.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Ostatnie posty

O mnie

Nazywam się Paulina Wilczak i jestem agentem ubezpieczeniowym. Obsługuję klientów indywidualnych oraz firmowych. Moim celem jest fachowe doradztwo ubezpieczeniowe w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony dla Ciebie, Twojej rodziny oraz majątku. Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia lub zastanawiasz jak to zrobić – właśnie dobrze trafiłeś! 

 

Newsletter